Stát už nějakou dobu poskytuje pro občany tzv. digitální identitu. Je to něco jako občanka v digitálním, elektronickém světě. A je to klíčová součást elektronizace státní správy. Nové a nové možnosti identifikace, především bankovní identita, přibývají.

Už dnes je realitou, že v mnoha případech na úřad už občan nemusí chodit, aby tam stál frontu, pak úředníkovi předal vytištěný formulář a šel domů. Místo toho ten stejný formulář vyplní pohodlně na portálu občana, do kterého se předtím přihlásil svou digitální identitou, a poté ho prostě odešle stiskem jednoho tlačítka.

Tento scénář, přestože je nesrovnatelně jednodušší a rychlejší, využívá stále nemnoho lidí. Pro některé může být překážkou si pořídit digitální identitu. Pro takové existuje řada zdrojů informací jak na to. Mezi jinými např. web chci identitu. Na tomto webu lze najít podrobné a strukturované informace, jak postupovat.

Já jsem si zkusil postup na vlastní kůži. Chtěl jsem použít aplikaci Mobilní klíč, tak jsem si ji nainstaloval a postupoval podle jasných instrukcí, které mi dávala. Postup demonstruje následující

proces končí na czechpointu (jakémkoli, v republice jsou jich tisíce), kde je potřeba fyzicky prokázat, že jsem to opravdu já a vyplnit "Žádost o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě - ZR10", do které uvedete IČO: 720 545 06 - Správa základních registrů a vygenerované číslo z aplikace.

A to je vše. Poté se můžete přihlásit např. do portálu Města Tábora, nebo do info portálu, přes který lze podávat návrhy do participativního rozpočtu. Stejně se pak přihlásíte i do centrálního státního portálu občana nebo do jakéhokoli jiného elektronického systému státní správy.

Zkuste to taky a nezaspěte dobu